Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcej
X
Witamy na stronie visitcracovia.com
Wybierz język:
O Krakowie

Kraków

Magiczne miasto, liczące ok. 800 000 mieszkańców. Jest wspaniałym ośrodkiem kultury i nauki. Kraków może poszczycić się 13 wyższymi uczelniami, licznymi teatrami, kinami, muzeami, galeriami sztuki, klubami, operą, filharmonią i kabaretami. W 1978 r. decyzją Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO Kraków został wpisany na listę najcenniejszych obiektów świata.


o_krakowie_wawel.JPG

Wawel

Wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski.

o_krakowie_wieza_mariacka.JPG

Wieża Mariacka

Jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata. By zobaczyć i usłyszeć te cuda trzeba wspiąć się po 239 schodkach na wysokość 54 metrów. Na górze czekają na nas zawsze serdeczni strażacy hejnaliści - ostatni czarodzieje Krakowa...

o_krakowie_brama_florianska.JPG

Brama Floriańska

Jest zbudowana z kamienia i ma 34,5 metra wysokości. Pochodzi z początku XIV w-ok.1300r. Zawsze była reprezentacyjną bramą miasta. Tędy wjeżdżały orszaki królewskie i zagranicznych poselstw, podążające na Wawel.

o_krakowie_UJ.JPG

Collegium Novum

Jest to neogotycki gmach zbudowany w latach 1883-1887 powstały w miejscu bursy Jeruzalem, która spłonęła. W auli budynku odbywają się uroczystości inauguracyjne każdego roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

 o_krakowie_sukiennice.JPG

Sukiennice

Była to na początku ulica, po której obu stronach ciągnęły się kramy. Na noc zajeżdżały tu wozy kupców z towarem i wyjścia zamykano kratami. W ten sposób przyjezdnym kupcom i ich towarom zapewniano bezpieczne schronienie. Z tych właśnie małych kramów stopniowo uformowano budynek Sukiennic. W czternastym wieku król Kazimierz Wielki rozbudował i zmodernizował gmach, tworząc wielką trzynawową budowlę o długości 108 metrów i szerokości 18 metrów. Z tych czasów zachowały się piękne gotyckie szczyty i gotyckie mury podłużne.

 

o_krakowie_kopiec.JPG

Kopiec Kościuszki

Usypało go społeczeństwo polskie w latach 1820-1823 pod kierunkiem Komitetu Pomnika - Mogiły Kościuszki. Kopiec usypany na wzór prehistorycznych kurhanów zachowanych w pobliżu Krakowa, zwanych Kopcami Krakusa i Wandy - wznosi się na Wzgórzu św. Bronisławy od wysokości 293 do 327 m n. p. m., wysokość stożka wynosi 34 m, jego szczyt w 1860 roku zwieńczono głazem z tatrzańskiego granitu.

o_krakowie_kazimierz.JPG

Krakowski Kazimierz 

To jedna z najstarszych dzielnic Krakowa. Kazimierz jest miejscem niezwykłe bogatym kulturowo. To właśnie tutaj zamieszkiwali najsłynniejsi żydowscy uczeni oraz artyści, tacy jak malarze, muzycy czy poeci. Kazimierz charakteryzuje się również historycznymi i nieczęsto spotykanymi w Polsce żydowskimi knajpkami z wyśmienitymi specjałami, robionymi wedle starych żydowskich receptur, to także miejsce gdzie znajdują się ciekawe galerie, gotyckie kościoły oraz synagogi.


o_krakowie_golf.JPG

Valley Golf & Country Club

Przepięknie położony kompleks golfowo - rekreacyjny pomiędzy Krakowem a Katowicami, na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w skład którego wchodzi: 18-dołkowe pole golfowe, Akademia Golfa, strzelnica sportowa, hotel z centrum konferencyjnym, restauracja i klub jeździecki. Kompleks ten stanowi wymarzone miejsce do aktywnego wypoczynku zarówno dla całej rodziny, jak również do organizowania spotkań firmowych oraz integracyjnych.

o_krakowie_nowa_huta.JPG

Nowa Huta 

To dzielnica, będąca wyróżniającym się i stojącym w opozycji wobec reszty miasta, punktem na mapie Krakowa. Ma swoją własną, odrębną specyfikę z klimatem, kulturą i tradycją. Zetknięcie się z tą częścią miasta po kontakcie z centrum Krakowa może być prawdziwym szokiem.


Okolice Krakowa:

 

o_krakowie_wieliczka.JPG

Kopalnia Soli Wieliczka

Stanowi jedyny obiekt górniczy na świecie, czynny bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Jej oryginalne wyrobiska (chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki) o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 m ilustrują wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych." W dniu 8 września 1978 została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata.


o_krakowie_brzezinka.JPG

Auschwitz

Stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoah. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień.

o_krakowie_zakopane.JPG

Zakopane

Zimowa stolica Polski. Świetnie przygotowane stoki i wyciągi narciarskie. Tu można wędrować i zdobywać szczyty i doliny. Rozpoczyna się tu wiele szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Przez cały sezon czynne są kolejki na Gubałówkę, Kasprowy Wierch, Butorowy Wierch. Magicznym Krupówką towarzyszą liczne restauracje, pizzerie, czy też karczmy regionalne, gdzie grają góralską muzykę i można spróbować góralskich specjałów.

 

Ciekawostki:


 

Czakram Wawelski

Jedna z najbardziej znanych legend Wawelskich, niestety niedoceniana to ta o czakramie wawelskim. Czakram fyi, według wierzeń religijnych, duchowych i tradycji joginów w Indiach, Chinach i niezależnych grupach na zachodzie jest naturalnym punktem energetycznym w ośrodku świadomości znajdującym się w każdym żywym organiźmie. Zgodnie z doktryną czakramów, istnieje siedem czakr w ciele odpowiadającym siedmiu świętym czakramom (w formie kamienia), Hinduska bogini Shiva rozesłała je po całej ziemi jako prezent dla gatunku ludzkiego. Te siedem kamieni wylądowało akurat w siedmiu najważniejszych duchowo centrach świata, czyli w Rzymie, Mekce, Delhi, Delphi, Jerozolimie, Velehradzie i - co bardzo ciekawe - północno-zachodnim rogu dworu na Wawelu. Przynajmniej tak uważają wierni czujący najsilniej właśnie w tym miejscu kosmiczną energię. Większość wierzących po prostu wyciąga swoje ręce w stronę prawdopodobnego źródła energii, ale niektórzy posówają się o krok dalej i w ten oto sposób od czasu do czasu można zauważyć wiernych stojących na głowie i starających się dotknąć każdą częścią ciała umazanej oleistymi smugami nie wyeksponowanej ściany (po wejściu na dwór, skręć w lewo a trafisz na ten właśnie róg). Robienie czegoś takiego w dzisiejszych czasach nie przysporzy wiele sympatii wśród Zamkowego personelu, który uważa tę legendę za nonsens i stara się zrobić wszystko żeby odwrócić uwagę od sławnego Wawelskiego rogu, między innymi po przez stawianie znaków z zakazem dotykania ów ściany czy też stawianie w jej pobliżu ochrony. Jak można się łatwo przekonać, pracownikom nie wolno mówić o czakramie jako, że ta legenda jest sprzeczna z panującą w tym miejscu religią i nie pasuje do katolickiego oblicza Wawelu. Nie daj się jednak zniechęcić przed możliwością odblokowania swojej czakry i poczuj energię płynącą z Wawelskiego dworu. 
PARTNERZY
Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2013 @ Visitcracovia.com
.