Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. więcej
X
Witamy na stronie visitcracovia.com
Wybierz język:
Trasa Uniwersytecka
Rezerwuj online

W roku 2000 przypadł jubileusz 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszej uczelni w Polsce. W 1400 r. Władysław Jagiełło odnowił Uniwersytet, założony - jako Akademia Krakowska - w roku 1364 przez Kazimierza Wielkiego. Jest to najstarszy, po praskim, uniwersytet w Europie Środkowej. Z niego myśl intelektualna promieniowała na całą Europę. Okres złotego wieku to czasy największej świetności Krakowa, kształtowania się prądów humanizmu i reformacji, określających na przyszłość tożsamość miasta. Studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego byli m.in. Mikołaj Kopernik, którego heliocentryczna teoria stała się epokowym odkryciem oraz Karol Wojtyła, wybrany później do piastowania funkcji papieskiej (Jan Paweł II).

Uniwersytet Jagielloński jest w czołówce polskich uczelni wyższych oraz odgrywa wiodącą rolę pośród 17 krakowskich uczelni. Do najważniejszych uczelni miasta należą: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Akademia Ekonomiczna, a także Akademia Sztuk Pięknych - najstarsza uczelnia artystyczna w Polsce. Na terenie miasta znajduje się niemal 100 instytutów badawczych. Najstarszą placówką naukową jest Polska Akademia Umiejętności, istniejąca od 1816 r.

Zwiedzanie rozpoczynamy od Placu Matejki, gdzie pod numerem 13 mieści się siedziba najstarszej w Polsce uczelni artystycznej – Akademii Sztuk Pięknych. Mijając Barbakan i Bramę Floriańską, przechodzimy ulicami Pijarską i św. Jana docieramy do budynku niezwykle ważnej dla polskiej nauki instytucji – Polskiej Akademii Umiejętności (ul. Sławkowska 17).

Mijając rozrzucone gęsto wydziały uniwersyteckie przechodzimy ulicą Reformacką i obrzeżem Plant i docieramy do ul. św. Anny , gdzie znajduje się kolegiata uniwersytecka – przykład dojrzałego polskiego baroku.

W budynku naprzeciwko kościoła św. Anny (Kolegium Nowodworskiego), gdzie obecnie znajdują się obiekty Akademii Medycznej, w XVII wieku istniała pierwsza w Polsce, założona przez władze Uniwersytetu, szkoła średnia.

Tuż za rogiem ulic św. Anny i Jagiellońskiej docieramy do najstarszego z krakowskich budynków uniwersyteckich – założonego w XIV wieku Collegium Maius. Właśnie od tego niezwykle cennego zabytku rozpoczynamy zwiedzanie tzw. „kwartału uniwersyteckiego”. Spacerując ulicami Jagiellońską i Gołębią mijamy kolejne miejsca ściśle związane z krakowskim środowiskiem naukowym – Collegium Minus (Gołębia 11), Collegium Witkowskiego (Gołębia 13), czy pomnik studiującego na Akademii Krakowskiej Mikołaja Kopernika. Docieramy do neogotyckiego budynku Collegium Novum, miejsca, w którym obecnie mieści się siedziba władz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Idąc dalej Plantami, mijamy Pałac Biskupów Krakowskich (Franciszkańska 3) i kościół i klasztor oo. Franciszkanów , skręcamy w ulice Poselską i Senacką, i mijając siedzibę Muzeum Archeologicznego docieramy do ulicy Grodzkiej. Tutaj pod numerem 52/54 mieści się XVII-wieczny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Broscianum, nazwane tak na cześć krakowskiego astronoma Jana Brożka (łac. Joannes Broscius).

Idąc dalej, mijamy kościoły św. Piotra i Pawła i św. Andrzeja i wchodzimy na plac św. Marii Magdaleny, gdzie znajduje się budynek Collegium Juridicum. Powstał on dzięki staraniom Królowej Jadwigi w XV wieku, a swoim stylem architektonicznym nawiązuje do dziedzińca wawelskiego.

Ostatnim punktem na naszej „trasie akademickiej” jest leżąca u stóp wzgórza wawelskiego obecna siedziba Papieskiej Akademii Teologicznej na ulicy Kanoniczej 25 tzw. „Dom Długosza”

Czas: 3 h

Koszt przewodnika: 300 PLN ( w języku polskim), 400 PLN ( w języku obcym)

Koszt biletów wstępu: około 10 PLN

 

Rezerwuj online
PARTNERZY
Wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie materiałów zabronione
Copyright 2013 @ Visitcracovia.com
.